OUT NOW : Active Minds / Los Rezios - 7" EP

                                                                    Friday 1. June 2018        


ACTIVE MINDS / LOS REZIOS - 7" EP

ACTIVE MINDS (UK) - From tireless A.M. There is another piece of political hardcore punk from England, hich both lyrically and musically builds on previously released titles. Besides, as we know, they deal with the absurdity and hypocrisy of religious conservatives. The Brotherhood duo is still in control and we can see it again. Listening is possible on the bandcamp of the band.

LOS REZIOS (Peru) - After a long time they are back and in full force with a new recording, this time
inspired by Motorhead, which sits perfectly in their production, this is a well-known Lima crust punk with a light metallic sound and their discography of splits and album. I can only recommend it. Listening is possible on the bandcamp of the band.


Each band has two songs here. The single was released in an edition of 500 pieces in co-operation with other labels
and was pressed in the USA (Dan kamikadze SPHC). The price per piece is 5 € + postage. Write me to email, the order is possible via a bank account or via paypal.


Of course TRADES ARE LIKE ALWAYS WELCOME - I LIKE TRADES.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czech language :
ACTIVE MINDS (UK) - Od neúnavných A.M. Je k dostání další porce politického hardcore punku z Anglie, která jak textově, tak hudebně navazuje na předchozí vydané tituly. Mimo to jak víme se zabývají absurditou a pokrytectvím náboženských konzervativců. Bratrské duo stále vládne a můžeme se o tom opět přesvědčit. Poslech je možný na bandcampu kapely.

LOS REZIOS (Peru) - Po delší době jsou zase zpátky a v plné síle s novou nahrávkou, pro tentokrát inspiraci k Motorhead která sedí do jejich produkce naprosto skvěle, tohle je známý crust punk z Lima s lehce metalickým zvukem a jejich diskografií splitů a alb. Mohu jedině a vřele doporučit. Poslech je možný na bandcampu kapely.

Každá kapela tu má po dvou písních. Deska vyšla v nákladu 500 kusů v kooperaci s dalšími labely a lisována byla v USA (Dan kamikadze SPHC). Cena za kus je 130,- plus poštovné. Piš na email, objednávka je možná přes bankovní účet nebo přes paypal.

Samozřejmě výměny jsou jako vždy velmi vítány!! 


                                                         ACTIVE MINDS / LOS REZIOS