Info, photos.

                                                                                          8. May 2015

Skvělý koncert byl CRUTCHES od zpěvové bedny až po díru v hlavě - čirá destrukce, kéž by více podobných kapel křižovalo Evropou na místo všech těch IN positive rádoby hardcore blamáží se značkovýma hadrama... Krom toho, trochu mě mrzí, nespoluúčasti jejich debut singlu, který byl tehdá od kapely, labelu nabídkou... Sestřihy fotek, záběrů kapel, který jsem konečně dal do kupy jsou k vidění tady a teď, původně bylo v plánu vytahat více fotek / kapel z aparátu, ale koncerty jsou divoký a fotky nečitelný ha, ha, smůla i pro mě. Další šílenství budou zajisté Finové DARFUR, mají v ČR 2 koncerty, jejich singly jsou v distru už delší dobou k dostání.

More noise for life vol. 10 : Kapela PISS z důvodu nepřítomnosti (jeden člen v tento čas bude opouštět Německo a tímto se vracet do své rodné hroudy-Španělsko) odřekla koncert. Místo nich budou hrát letos už konečně JAGERNAUT - Crust / grind výplach z Řecka, budou mít v ČR podle plánů 3 koncerty, s dalšíma dvěma jim pomohu. Poslední kapela je stále v jednání, více info o kapele / kapelách v sekci festu již brzy.

Label : Singl DISKOBRA se nachází ve stavu - výroba, fabrika, jelikož je fabrika více zaneprázdněna, měl by být venku nejpozději až v srpnu.

Distro : Sjednocuji všechny balíčky, který jsou připraveny nebo jsou u přepravce na cestě, v dalším příspěvku budou DISTRO NOVINKY.


English :


A great concert was performed by CRUTCHES from singing box to the hole in the head - total destruction. I´d like to see more similar bands who´d crisscross europe instead of all those IN positive wannabe hardcore disgrace with brandname designer clothes... In addition to that, i had to do their debut 7" EP, when i got an offer for a cooperation from his band / label. Pieces of photos, bands footage, which i have finally put together are visible here and now. I wanted to withdraw more bandpics out of the camera, but not all of them were that good, concerts are so wild and photos unreadable. Hard luck for me as well ha, ha. Crazy raw punk massacre from Finland will be DARFUR, they have 2 shows in the Czech rep. And their singles are available in my distro for some time now.

More noise for life vol. 10 : Band PISS had cancelled their show, one member leaves Germany at that time due to his return to his native country - Spain. Next band confirmed are JAGERNAUT - hc/ grind madness from Greece. According to their plan, they´ll have only 3 gigs in the Czech rep. I´ll help them out with the other two. Last band is still in talks, more info about the band / bands will be in fest section soon.

Label : 7" EP - DISKOBRA
is just now in pressing factory, but the factory is more busy, so the single is gonna be out at the very latest in  august  - Summer.

Distro :
Putting all packages together, that are being  arranged or are on the way, in next contribution: DISTRO NEWS.

                                                               CRUTCHES (Sweden) 

                                                                ZEMĚŽLUČ (Czech)

                                                           CLOCKED OUT (Scotland)

                                                              COSPIRAZIONE (Italy)

                                                                ACTIVE MINDS (Uk)

                                                                   RAKTA (Brazil)

                                                     ORDEN MUNDIAL (Mallorca - Spain)
  
                                                                BARCELONA (Spain)